Oczyszczaj i oszczędzaj - o wodzie

boratoriów. Są one nowocześnie wyposażone w ten sposób, żeby mogły od razu obniżać szkodliwość czynników chemicznych, które mogłyby oddziaływać na środowisko naturalne i okolicznych mieszkańców oraz neutralizować powstające w labo

Oczyszczaj i oszczędzaj - o wodzie Zapraszamy do sklepu

Neutralizacja ścieków chemicznych

Obecnie przy laboratoriach chemicznych budowane są osobne oczyszczalnie ścieków, zbierające jedynie ścieki pochodzące z laboratoriów. Są one nowocześnie wyposażone w ten sposób, żeby mogły od razu obniżać szkodliwość czynników chemicznych, które mogłyby oddziaływać na środowisko naturalne i okolicznych mieszkańców oraz neutralizować powstające w laboratoriach nieprzyjemne zapachy, które również mogłyby przedostawać się na zewnątrz. Na szczęście nowoczesne zabezpieczenia sieci kanalizacyjnych pozwalają na zatrzymanie zapachów wewnątrz zamkniętej przestrzeni i przeprowadzenie daleko posuniętej neutralizacji szkodliwych związków i odpadów chemicznych. Na podobnej zasadzie działające oczyszczalnie stawiane są również przy różnych firmach produkcyjnych.


Dobre działanie oczyszczalni ścieków

Dobre działanie oczyszczalni ścieków będzie możliwe między innymi wtedy, kiedy wszystkie ich elementy zostaną dobrze ze sobą połączone. W większych miastach zdarza się, że wciąż dobudowywane są oczyszczalnie ścieków, na przykład takie, które łączą ze sobą jedną z części miasta. Może być to ta część miasta, która nie posiada dobrej oczyszczalni ścieków i stary, niesprawny już system kanalizacyjny lub bardzo intensywnie zaczęła się rozwijać i dlatego pojawiła się potrzeba postawienia w niej dodatkowej oczyszczalni. Podłączenie różnego rodzaju budynków do nowej oczyszczalni może nie być łatwe, ale na szczęście nowe oczyszczalnie wyposażone są w szereg podejść dla połączeń kanalizacyjnych, co ułatwia wykonanie zaplanowanych robót.


Oczyszczanie - teoria

proces technologiczny polegający na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin.

Przy niewielkim obciążeniu zanieczyszczeniami ścieków oczyszczanie dokonuje się samoistnie w wodach naturalnych, zwłaszcza w rzekach (samooczyszczanie wód).

Oczyszczanie ścieków realizowane jest w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Pierwszy etap to oczyszczanie wstępne mechaniczne, w którym usuwa się zanieczyszczenia stałe nierozpuszczalne za pomocą krat i sit, zawiesiny ziarniste usuwane są w piaskownikach, a tłuszcze i oleje w odtłuszczaczach, małe zawiesiny i koloidy usuwane są w osadnikach w procesie sedymentacji.

W kolejnych etapach realizuje się oczyszczanie wykorzystując procesy fizykochemiczne, takie jak np. koagulacja, filtracja, adsorpcja, odwrócona osmoza, destylacja, neutralizacja, wytrącanie i strącanie metodami chemicznymi. Substancje organiczne usuwane są przy oczyszczaniu biologicznym realizowanym przez procesy biochemiczne takie jak fermentacja i gnicie.

Proces przebiega pod wpływem działania mikroorganizmów osadu czynnego w komorach napowietrzania lub rowach cyrkulacyjnych. Drobnoustroje osadu czynnego (bakterie i pierwotniaki) rozkładają związki organiczne występujące w ściekach na substancje proste, jak: dwutlenek węgla, wodę i amoniak, a bakterie mułu dennego w procesie gnicia wytwarzają np. siarkowodór.

Osady powstające w procesach oczyszczania ścieków poddaje się dalszej obróbce w celu wykorzystania lub utylizacji.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w



© 2019 http://koparko-ladowarka.wroclaw.pl/