Nie lej wody - oszczędzaj?Jak oszczędzać wodę naprawdę wydajnie?O oczyszczalniach i ekologii

dzamy go we własnym zakresie. Wynika to z tego, że musimy mieć pod kontrolą całkiem sporą ilość rzeczy bez których zwyczajnie się nie obejdziemy. Jedną z nich jest dobór odpowiednich barw do remontowanych przez nas pomieszczeń ? e

Nie lej wody - oszczędzaj?Jak oszczędzać wodę naprawdę wydajnie?O oczyszczalniach i ekologii Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Przemyśl kolor swoich ścian

Remont to wymagający sporego skupienia moment, jeżeli przeprowadzamy go we własnym zakresie. Wynika to z tego, że musimy mieć pod kontrolą całkiem sporą ilość rzeczy bez których zwyczajnie się nie obejdziemy. Jedną z nich jest dobór odpowiednich barw do remontowanych przez nas pomieszczeń ? estetyki nie sposób zlekceważyć. O wyglądzie odnowionych ścian w dużej mierze zadecyduje prawidłowy dobór tynków i farb, aby pokryć te powierzchnie. Nie powinniśmy w roztargnieniu wybierać środków, aby przy nakładaniu ich nie dojść do wniosku, że jednak zupełnie nie pasują do konkretnego miejsca. Nikt nie zwróci nam czasu i pieniędzy za błędny wybór. Mądra decyzja przełoży się jednak na pełne zadowolenie, ponieważ tchniemy w dom czy mieszkanie nowe życie i będziemy czerpać jeszcze większą radość z przebywania w nim. Wprawdzie remont to czasem przykra konieczność, ale jej efekty dostarczą nam wiele uśmiechu ? a to przecież w życiu bardzo ważne.


Technologia kontra polskie prawo budowlane

Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie. Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny.

Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie. To szczyt nowoczesnej technologii.

Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne. Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna). Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo. Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np. audyt energetyczny).

Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można. I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe.


Budujesz dom niskoenergetyczny? Możesz liczyć na dotację

Do budowy domu energooszczędnego można dostać dotację. Jednak trudno tak naprawdę określić, czy warto się o nią starać. Przede wszystkim podstawowym warunkiem uzyskania takiej dotacji jest wzięcie kredytu na budowę.

Ale najważniejsze - ile można dostać? Na dom energooszczędny - 30 tysięcy. Jest to dopłata jednorazowa i bezzwrotna, jednak budynek musi przejść pozytywnie audyt i zmieścić się w określonych widełkach.

Czy warto? Z pewnością jeżeli mamy specjalnie zaciągać kredyt, to nie warto. Jednak gdy i tak mamy w planach realizowanie budowy domu niskoenergetycznego, to czemu nie skorzystać?

Przede wszystkim warto się zapoznać ze szczegółowymi wymogami, żeby uniknąć w przyszłości problemów. Takich informacji powinien udzielić nam bank, w którym zamierzamy wziąć kredyt.



© 2019 http://koparko-ladowarka.wroclaw.pl/